Abcool - Home - www stránky a internetové obchody
internetová reklamní agentura
internetové stránky, e-Shopy, firemní design

Slovník internetových výrazů

Přenášíme Vám slovník nejpoužívanějších internetových výrazů.

Výraz Stručný popis
Banner Reklamní formát  využívaný v internetu. Tento zbůsob reklamy je oblíbený mezi zákazníky.
Blog Oblíbená forma webu v časopiseckém stylu, kdy web tvoří obvykle jedna osoba a články jsou často obohaceny o diskuze.
Browser Anglické slovo (prohlížeč). Program, který interpretuje HTML kód a zobrazí webovskou stránku. Například Internet Explorer, Mozzila, Opera, Netscape atd. 
CPC Cost Per Click - cena za jeden klik
CPT / CPM Cost Per Thousand / Cost Per Mile -cena za tisíc zobrazení reklamního pruhu.
CSS Cascading Style Sheets = Stylový předpis, určující vzhled (formátování) dokumentu. 
CSV Coma Separated Values - formát pro importování dat do databáze.
CT Clik Throughs - počet kliknutí na reklamní banner.
CTR Click Throughs Rate - procentní poměr počtu kliknutí na banner a počtu zobrazení banneru.
Doména Symbolické jméno, jenž společně se záznamy, které se k němu váží, umožňuje identifikaci určité jednotky (server, počítač, webový prostor, ap.) v síti internet. Nejčastěji používáno ve spojení "doména druhého řádu" » www.server.cz. Doména třetího řádu » neco.server.cz 
E-mail Electronic Mail - elektronická pošta. Používá se pro posílání dopisů přes internet. 
e-Shop Elektronický internetový obchod. 
Flash Technologie výroby interaktivních animací. Díky vektorové grafice jsou animace datově velmi malého objemu a tím se snižuje doba jejich načítání z internetu na klientský počítač. K prohlížení flashových animací potřebujete "shockwave plug-in". 
FTP File Transfer Protocol - protokol pro přenos souborů z počítače na počítač. 
HTML HyperText Markup Language - značkovací jazyk používaný k tvorbě webových stránek. Prohlížeč pak tento kód interpretuje do podoby jak ji znáte. 
Internet Mezinárodní síť propojených počítačů. Na internetu můžete chatovat (pokec), stahovat soubory, hledat informace, hrát hry... 
Intranet Vnitřní síť (internet) uvnitř podniku nebo organizace. 
IP IP adresa - jedinečné identifikační číslo. Každý počítač napojený na Internet musí mít přidělen IP adresu ve formátu 195.200.215.100. 
JavaScript Skriptovací jazyk pro vytváření jednoduchých internetových aplikací. Doplňuje HTML a oživuje internetové stránky. Vyvinutý společností Netscape (neplést s JScriptem od Microsoftu), vykonává se na straně klienta, umožňuje manipulaci s objekty. Postavený na bázi jazyka C. 
Katalog web, který obsahuje mnoho odkazů na webové stránky a e-shopy.
MySQL angl. My Structured Query Language = Systém pro řízení databází, resp. databázový program do něhož lze ukládat data (texty, obrázky atd.), s nimiž lze dále pracovat (třídit, řadit apod.), nejčastěji se MySQL používá ve spojení s PHP, které umožňuje přístup k uloženým datům. 
PageRank PageRank je algoritmus pro hodnocení důležitosti webových stránek, navržený Larry Pagem a Sergeyem Brinnem a tvořící základ vyhledávače Google. Hodnocení stránky se nepočítá jen z počtu odkazů, které na ni vedou, ale i z hodnocení kvality odkazujících stránek.
PDF angl. Portable Document Format = Univerzální formát vytvořený firmou Adobe, určený k přenosu dokumentů, za pomoci speciálního prohlížeče (Adobe Reader) lze takto vytvořené dokumenty zobrazit na všech platformách. PDF dokumenty jsou vhodné pro tisk. 
PHP angl. HyperText Preprocessor PHP = Skriptovací jazyk, zpracovávaný na straně server. Umožňuje vytvářet dynamické skripty, které reagují na aktuální požadavky, výsledkem zpracování PHP skriptu je čisté HTML/XHTML. 
PPC reklama Pay Per Click - systém placených odkazů na vyhledávačích, katalozích a portálech.
Pixel Nejmenší informace, která se dá zobrazit nebo vytisknout. Obrázek je složen z tisíce pixelů. 
Ranking systém Systém hodnocení webových stránek. Většinou podle počtu a kvality odkazů, které směřují na danou stránku a jiných kritérií.
Redakční systém Systém umožňující okamžité provádění změn jakékoli části aplikace webu. Svoji webovou stránku si můžete spravovat sami. Stačí běžná uživatelská znalost internetu.
RSS Really Simple Syndication - je zvláštní formát pro publikaci a šíření obsahu webových stránek. 
SEM angl. Search Engine Marketing = Prosazování webové stránky pomocí placených odkazů (platí se za "proklik") v katalozích, vyhledávačích a reklamních systémech. 
SEO angl. Search Engine Optimization = Optimalizace webových stránek pro vyhledávače, za účelem lepší pozice ve výsledcích hledání. 
server Počítač, trvale připojený k internetu. 
SGML angl. Standard Generalized Markup Language = Obecný značkovací jazyk, definovaný roku 1986 Charlesem Goldfarbem, vychází z něj HTML, XML, XHTML ad. Princip SGML je, že jednotlivé příkaz neříkají, co se má udělat, ale jak se to má udělat.
skript Předpis, umožňující interaktivní řešení problému. 
Spam Hromadně rozesílaná nevyžádaná elektronická pošta.
Srank Číslo, které udává jak populární je webová stránka na internetu (na Seznamu). 
SQL Structured Query Language - relační databázový jazyk pro správu dat v databázi. 
SSI angl. Server Side Includes = Vsuvky vkládané serverem (např. vložení obsahu jedné stránky do druhé, vložení aktuální času, data poslední modifikace dokumentu apod.), stránka má příponu .shtml. 
SSL Secure Socket Layer - programová vrstva síťového protokolu, která umožňuje bezpečnou a šifrovanou síťovou komunikaci.  Jedná se o vrstvu, která je mezi aplikací (např. prohlížeč a http)a internetovou vrstvou TCP/IP.
SVG Scalable Vector Graphics -formát pro vektorovou grafiku, určený pro výměnu grafické informace na internetu.
TCP Transmission Control Protocol - Skupina přenosových protokolů. Definuje mechanismus, kterým zajišťuje přenos dat v prostředí různých počítačových sítí, včetně internetu (IP).
TLD angl. Top Level Domain = Domény nejvyšší úrovně (.CZ, .COM, .NET apod.), sloužící jako základ pro doménový systém. Kompletní seznam u správce domén – organizace IANA (www.iana.org). 
Unique IP (UIP) Udává počet unikátních IP adres, které navštívili dané webové stránky.
URL Uniform Resource Locator - adresa na internetu pomocí které se hledají stránky. 
UTF-8 Znaková sada, umožňující zápis všech národních abeced na celém světě. 
W3C World Wide Web Consorcium - nekomerční organizace pro určování standardů na webu. 
W4D Manifest Dogma W4 - soukromá iniciativa webdesignérů vytičující strategii pro tvorbu webů podle přísně vymezených pravidel. 
Web administrátor Osoba odpovědná za strukturu a správu web stránek na internetu.
Web copywriting Psaní textu speciálně pro webové stránky. Jedna z nejdůležitějších částí optimalizace SEO.
Web designer Vývojář - soba vytvářející www stránky / interneové obchdy. 
Webhosting Umístění dat a aplikací tvořících webové stránky na serveru (serverech) poskytovatele a zajištění jejich zpřístupnění ze sítě internet. 
WWW World Wide Web - mezinárodní síť. 
XHTML angl. Extensible HyperText Markup Language = Modrení hypertextový značkovací jazyk, určený pro tvorbu WWW dokumentů (na bázi XML). 
Xlink Popisuje standartní cestu, jak přidat do XML souboru hypertextové odkazy.
XML angl. Extensible Markup Language = Flexibilní, rozšířitelný jazyk (možná spíše soubor pravidel), odvozený z SGML, umožňující navrhovat jazyky dle daného účelu. 
Xpath Jazyk pro adresování jednotlivých částí XML dokumentu.
XSLT Transformační jazyk používaný pro přidávání, odebírání i úpravu tagů a artributů v XML.

Novinky

20.09.2020 08:47
Nabídka novoročenek a vánočních přání - PF2024

Tak jako každý rok Vám přinášíme novou kolekci firemních novoročních a vánočních přání PF 2024. Katalog novoročních a vánočních přání naleznete na www.novorocenky.cz.

03.03.2017 09:00

Hledáme programátora specializované na WWW (PHP5,MySQL,XHTML,JS)

V případě zájmu rozšířit náš tým nás neváhejte kontaktovat.

01.03.2016 10:00

Všechny objednávky na nové www stránky nebo redesign stávající v měsíci březnu budou mít fakturaci služeb o 10% levnější.

Slovník pojmů

procházet slovník

 

 

Abcool - internetový obchod logo

Copyright © 1998-2009
všechna práva vyhrazena

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS